Cinema CityCinema City byla v roce 2008 největší síť multikin ve střední Evropě, východní Evropě a v Izraeli. Společnost v roce 2008 provozovala 62 multikin. V Praze je v provozu šest multiplexů – na Floře, na Zličíně, ve Slovanském domě, na Andělu, v Letňanech a na Hájích. V metropoli provozuje také 3D kino IMAX. Další dvě multikina Cinema City se nacházejí v Brně, další multiplexy jsou pak také v Plzni, Pardubicích, Ústí nad Labem a Liberci a nejnověji od března 2012 také v Ostravě. Celkem tedy společnost Cinema City International disponuje 13 kiny v České republice a po odkoupení 100% akcií společnosti Palace Cinemas si tak v Česku drží majoritní podíl na trhu v poskytování kino služeb. Nejvíce multikin má Cinema City v Polsku, avšak v budoucnu toto prvenství převezme Rumunsko.

Digitální projekce v Cinema City

V roce 2009 měla Cinema City v 5 svých kinech (Praha – Flora, Zličín, Galaxie, dále Plzeň a Pardubice) instalovánu plnohodnotnou digitální projekci. Ta rovněž zahrnuje možnost promítání vybraných 3D filmů, které diváci sledují pomocí polarizačních brýlí. Tento typ projekce byl v ČR provozován jen v pražském Imaxu. Prvním takto promítaným filmem v ČR byl film „Cesta na měsíc 3D“.

Expanze

Podle deníku E15 z 28. 8. 2009, plánuje společnost Cinema City v následujících letech vybudovat v ČR až 5 nových multikin – „V tuto chvíli předběžně jednáme o pěti projektech. Z nich dva až tři považuji za lukrativní. Nemohu to ale konkretizovat, protože nic nebylo potvrzeno smluvně,“ odmítl uvést jména lokací provozní ředitel Cinema City Oldřich Kubišta.

Uzavřená multikina

  • Novodvorská Plaza, Praha 4

Prvním zrušeným multiplexem se dne 3.12.2008 stal komplex Cinema City v nákupním centru Novodvorská Plaza v Praze 4, měl 848 sedadel v 5 sálech a otevřen byl v roce 2006.

Marketingové oddělení Cinema City k tomu prohlásilo: „Vedení společnosti Cinema City International se po mnoha jednáních s majiteli nákupního centra Novodvorská Plaza, francouzskou společností Klepierre, rozhodlo, že ukončí provoz multiplexu Cinema City Novodvorská k 3. 12. 2008.“

  • Park Hostivař, Praha 10

K 1.4.2012 bylo uzavřeno multikino Cinema City Park Hostivař v OC Park Hostivař v Praze 10 – Hostivaři s 8 sály a 1746 sedadly. Poprvé toto kino otevřelo v roce 2000 jako součást sítě Ster Century Cinemas později se zařadilo pod síť Palace Cinemas. Jednalo se o první moderní multiplex v Praze. Multikino by mělo být znovu otevřeno po rekonstrukci pod novým provozovatelem a s novým jménem Premiere.

Společnost Cinema City

Společnost Cinema City International, která v České republice provozuje síť multikin Cinema City a kino IMAX, dnes oficiálně oznámila, že koupila konkurenční řetězec multiplexů Palace Cinemas v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Cinema City International tak získala celkem 15 multiplexů s celkovým počtem 141 sálů. Cena akvizice, díky níž se Cinema City stala třetím nejsilnějším provozovatelem kin v Evropě, je 28 milionů EUR. Společnost Cinema City tímto krokem významně posílila svou pozici na českém a maďarském trhu a nově vstoupila na Slovensko.

V dceřiných společnostech Palace Cinemas, které v jednotlivých zemích multikina provozovaly, získala společnost Cinema City 100% podíly. V České republice tak společnost Cinema City získala 8 multiplexů obsahujících 65 sálů a k tomu jeden multiplex o 8 sálech v Ostravě, který je ve výstavbě a který má být otevřen v roce 2012. V Maďarsku získala Cinema City 4 multiplexy se 47 sály a na Slovensku pak 3 multiplexy s 29 sály. Cena celé transakce ve výši 28 milionů EUR reprezentuje 6ti násobek EBITDA (hrubý provozní zisk) všech získaných dceřiných společností Palace Cinemas na základě výsledků roku 2010.

Cena je složena z částky 21,4 milionů EUR, které Cinema City International přímo zaplatila, a z částky 6,6 milionů EUR, která představuje závazky převzatých společností. Transakci financovala Cinema City z vlastních finančních prostředků a z dostupných úvěrů.

„Dnes jsme výrazným způsobem upevnili naší pozici jednoho z leaderů mezi provozovateli kin v Evropě. Díky této akvizici stoupl počet našich multiplexů na 90, v nichž nyní provozujeme 866 sálů. Slovensko se navíc stalo sedmou zemí, kde naše společnost funguje,“ řekl bezprostředně po podpisu smlouvy Moshe (Mooky) Greidinger, výkonný ředitel Cinema City International, největšího provozovatele multikin ve střední a východní Evropě a v Izraeli.

„V dalších letech plánujeme rozsáhlé investice v nově získaných multiplexech, abychom ještě navýšili počet sálů s možností digitální projekce, která umožňuje promítání 3D filmů. Věříme také, že nás tato akvizice posílí i v oblasti kinoreklamy,“ doplnil Moshe (Mooky) Greidinger k dalším plánům Cinema City International.

Společnosti, které Cinema City International převzala, jsou dceřinými společnostmi Palace Cinemas: Palace Cinemas Czech s.r.o., Palace Cinemas Hungary Kft, Palace Cinemas Slovak Republic s.r.o. and Palace Multikino s.r.o.. Transakce se netýká pouze společnosti Palace Mozi, Kft, která i nadále provozuje 8 multiplexů Palace Cinema v Maďarsku. Cinema City International souhlasila s tím, že bude kinům Palace Mozi poskytovat vybrané služby v oblasti organizace.

Cinema City International je největší provozovatel multikin ve střední a východní Evropě a v Izraeli. Cinema City International nyní provozuje 90 multiplexů s 866 sály v 7 zemích (v Polsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Slovensku a v Izraeli). Dalších 35 multiplexů s 360 novými sály je aktuálně ve výstavbě. V roce 2010 prodala společnost Cinema City International 30,5 milionů lístků, o 11,1 % více než v roce 2009. Cinema City International zaměstnává v 7 zemích přes 4000 lidí.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!