VyprávějJedním z nejoblíbenějších televizních seriálů, který se v posledních letech u nás vysílal, je český retro seriál Vyprávěj. Seriál Vyprávěj produkovala veřejnoprávní Česká televize spolu s společností Dramedy Production a natáčet se začal v roce 2009. Ještě téhož roku se Vyprávěj objevil na obrazovkách stanice ČT 1 a od té doby si získal mnoho spokojených diváků. Seriál Vyprávěj se odehrává na území tehdejšího Československa (u posledních dílů pak už i České republiky) a vypráví o osudech několika českých rodin. Děj seriálu začíná v roce 1964 a postupně v něm probíhají šedesátá, sedmdesátá, osmdesátá a devadesátá léta a seriál končí prvními roky nového milénia. Jednotlivé epizody seriálu Vyprávěj jsou zasazeny do reálných historických událostí, které výrazně ovlivňují osudy hlavních hrdinů tohoto seriálu. Součástí Vyprávěj jsou i časté ukázky z televizních pořadů, které se v té době vysílaly a u starších dílů také ukázky z Československých filmových týdeníků. Režisérem seriálu Vyprávěj je Biser Arichtev a námět napsali Filip Bobiňski, Rudolf Merkner a Petr Šizling. Jednotlivé epizody doprovází hlas vypravěče, kterého namluvili Vojtěch Kotek a v pozdějších dílech Matěj Hádek. Celkem bylo natočeno 106 dílů tohoto seriálu, které jsou rozděleny do pěti řad a průměrná délka jedné epizody je 52 minut.

Sleduju seriály online zcela zdarma.

První řada seriálu Vyprávěj

Úvodní řada úspěšného českého retro seriálu Vyprávěj se odehrává v šedesátých a první polovině sedmdesátých let minulého století. Historicky první epizoda Vyprávěj má název Od začátku a její děj se odehrává v roce 1964. Celkem má první řada 26 dílů a Česká televize ji vysílala od srpna 2009 do února 2010. Všechny tyto epizody se umístily mezi prvními pěti nejsledovanějšími pořady týdne na ČT.

Druhá řada seriálu Vyprávěj

Druhá řada seriálu se odehrává v sedmdesátých letech, konkrétně pak v období mezi roky 1973 až 1977. Na rozdíl od první série je kratší a obsahuje celkem 16 epizod. Česká televize ji odvysílala v posledním čtvrtletí roku 2010.

Třetí řada seriálu Vyprávěj

Třetí série už má stejně jako ta první 26 dílů a vypráví příběhy oblíbených hrdinů od roku 1977 až do konce osmdesátých let. Poslední, 26. epizoda má název Palachův týden. Zajímavostí u této řady je to, že v roli Honzy Dvořáka se postupně vystřídali hned tři herci – nejdříve byl jeho představitelem Zdeněk Piškula, poté ho vystřídal Jiří Novák a nakonec ho hrál Braňo Holiček. Většina dílů této řady se odehrává v osmdesátých letech a tak mezi témata jednotlivých epizod patří např. spartakiáda, perestrojka, céčka atd. Česká televize tuto sérii vysílala od září 2011 do března 2012.

 Čtvrtá řada seriálu Vyprávěj

Předposlední, čtvrtá řada retro seriálu Vyprávěj se celá odehrává na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Jednotlivé díly se věnují např. 17. listopadu 1989, Občanskému fóru, Sametové revoluci,Václavu Havlovi atd. Na obrazovkách prvního programu České televize se tato řada Vyprávěj vysílala od 7.září 2012 do 11.ledna 2013 a měla velmi vysokou sledovanost – každý díl sledovalo kolem jednoho milionu diváků. Celkově obsahuje čtvrtá řada šestnáct epizod.

Evropa 2 je soukromá rozhlasová stanice, první komerční rádio v České republice po roce 1989.

Pátá řada seriálu Vyprávěj

Poslední řada seriálu Vyprávěj se odehrává v devadesátých letech a v prvních pěti letech nového milénia (přesněji v letech 1992 až 2005). Je složena z 22 dílů a jednotlivé epizody se týkají témat jako např. rozdělení Československa, mohutné povodně v roce 1997 nebo vítězství českých hokejistů na olympijských hrách v Naganu. ČT tuto řadu vysílala od ledna do června 2013 a opět s velkým diváckým úspěchem – téměř všechny díly měly sledovanost přes jeden milion diváků.

Bonusová řada Osudy

Kromě pěti řad Vyprávěj byla natočena také speciální, bonusová série. Tu Česká televize vysílala od března do května 2012 a měla celkem 9 dílů. Jednotlivé epizody této bonusové série se zaměřovaly na vedlejší postavy tohoto seriálu, jako byli např. Matěj, Iveta, Milena se Zdeňkem atd.

Speciály k seriálu Vyprávěj

Vedle bonusové řady natočila Česká televize k tomuto seriálu také pět samostatných speciálů pod názvy Vyprávěj – ohlédnutí, Film o seriálu, Film o seriálu Vyprávěj, Vyprávěj – 2.ohlédnutí a O čem jsme nevyprávěli. Tyto speciály odvysílala ČT v letech 2010 – 2011.

Herci ze seriálu Vyprávěj

V retro seriálu Vyprávěj hraje celá plejáda známých českých herců a hereček. Hlavní role zde ztvárnili Roman Vojtek, Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Nina Divíšková, Jan Šťastný nebo Andrea Kerestešová. Spousta slavných herců se zde objevila také v krátkých epizodních rolích – např. Jaroslav Satoranský, Marián Labuda, Zlata Adamovská a další. Mnoho herců, kteří byli do té doby prakticky neznámí, se díky tomuto seriálu výrazně zviditelnilo a staly se z nich známé osobnosti.

Postavy seriálu Vyprávěj

V českém seriálu Vyprávěj hrála celá řada výrazných postav. Představíme si ty nejdůležitější z nich, které hrály v tomto úspěšném seriálu hlavní role.

Karel Dvořák – jedna z ústředních postav celého seriálu. Roli Karla Dvořáka ztvárnil Roman Vojtek, který je kromě herectví známý i jako přední muzikálový zpěvák. Karel Dvořák patří mezi kladné a sympatické postavy a v seriálu hraje stavebního inženýra, který sice občas udělá ve svém životě chybu, ale je to slušný a zásadový člověk. Je ženatý a má jednoho syna.

Eva Dvořáková – manželku Karla Dvořáka představuje slovenská herečka Andrea Kerestešová. I její postava patří mezi ty kladné. Eva Dvořáková si splní svůj sen a dostane se z vesnice do velkého města, ale nespokojí se s klidným životem a chce uniknout z rodinného stereotypu. Její největší slabinou je především její nerozhodnost. V páté řadě seriálu úspěšně bojuje s rakovinou.

Honza Dvořák – jedna z hlavních postav seriálu, v jeho roli se vystřídala celá řada herců – jeho dětskou roli hrálo dokonce 11 chlapců, později ho hráli Zdeněk Piškula, Jiří Novák, Braňo Holiček a Matěj Hádek. Honza Dvořák je synem Karla a Evy a v seriálu chodí s Luckou Francovou.

Lucka Francová – i tuto postavu hrálo více hereček – Eliška Zbranková, Eliška Křenková a nakonec Lucie Štěpánková. Lucka chodí s Honzou Dvořákem, ale v průběhu seriálu se s ním rozejde. Nakonec však k sobě znovu najdou cestu.

Babička Běta – sympatickou postavu babičky Běty skvěle ztvárnila Nina Divíšková, která byla za svůj výkon nominována i na cenu za nejlepší herečku v dramatickém seriálu na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. Běta má tři syny – Josefa, Mikuláše a Radima a mezi její koníčky patří mimo jiné luštění křížovek nebo poslouchání rozhlasu.

Jana Dvořáková – další z hlavních postav seriálu Vyprávěj hrála Veronika Freimanová. Jana Dvořáková je vdaná a má dvě děti – syna Karla a dceru Zuzanu. Bydlí v Pardubicích a je nesmírně obětavá a snaží se každému pomoci. Někdy to však se svou obětavostí přežene a pak za to musí nést následky. Veronika Freimanová díky této roli získala ocenění jako nejoblíbenější herečka v anketě TýTý za rok 2010.

Josef Dvořák – manžel Jany Dvořákové, kterého hraje Svatopluk Skopal. Josef Dvořák pracuje v Československé televizi a mezi jeho koníčky patří hlavně domácí kutilství. Jeho největší slabinou je tvrdohlavost. Svatopluk Skopal byl za tuto roli dokonce nominován v herecké kategorii na prestižním televizním festivalu v Monte Carlu.

Milada Dvořáková – jedna z mála záporných postav seriálu Vyprávěj. Roli Milady ztvárnila Mahulena Bočanová. Jejím partnerem v seriálu je Radim, kterého představuje David Prachař.

František Kopecký – sympatický vdovec František byl jednou z posledních hereckých rolí předního českého herce Radka Brzobohatého. František se v seriálu zamiluje do babičky Běty a vytvoří spolu milý a sympatický pár.

Tonda Sova - roli Antonína Sovy hraje Jaromír Nosek. Tonda Sova je ženatý a má jednu dceru. V době vlády komunistů má problémy kvůli své politické orientaci a na čas se dokonce dostane do vězení. Dařit se mu začne až po revoluci, kdy se dostane z vězení a získá lepší práci.

Majda Sovová – dcera Antonína Sovy, její roli hraje Lucie Šteflová. Kvůli jejímu otci ji komunisté vyhodí ze školy, po revoluci se vrátí zpátky a užívá si studentský život.

Jaroslav Franc – dlouhou dobu spíše záporná postava, inteligentní a vzdělaný člověk, jehož otcem je významný komunistický funkcionář. Pracuje jako stavební inženýr a po revoluci využije svých kontaktů a začne podnikat. Nakonec se mu však přestane dařit a skončí na ulici. V posledních dílech seriálu dostane novou šanci a ukáže se, že není zas tak špatný člověk. Jeho roli ztvárnil Ondřej Veselý.

Veronika Francová (Malá) – manželku Jaromíra France hrála Alžběta Staňková. Spolu mají dceru Lucku, ale jejich manželství skončí rozvodem.

Iveta Hájková – spíše zápornou roli Ivety hraje Jana Bernášková. Po revoluci si otevře vlastní cestovní kancelář.

Václav Hora – nesmírně sympatickou postavu Václava Hory skvěle sehrál Tomáš Töpfer. Pracuje ve stavební firmě spolu s Karlem Dvořákem.

Věra Nedbalová – zajímavá postava, kterou měla původně hrát Dagmar Havlová. Nakonec ji však kvůli nemoci musela odmítnout a místo ní ji ztvárnila Veronika Žilková.

Mikuláš Dvořák – nejstarší ze tří synů babičky Běty, který žije ve Vídni. Jeho roli hrál známý český herec a moderátor Pavel Trávníček. Mikuláš si rozumí hlavně s Josefem Dvořákem a je ženatý s Hildou Dvořákovou, kterou hraje Zuzana Frenglová. Ta se však v seriálu příliš často nevyskytuje.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!